Salvestus:

Esitlusslaidid: DNA_isikutuvastus_UrmasTokko

Aeg: 29.10.2014 19.00-20.00

Koolitaja: Urmas Tokko

Teema:

Muist selle imelise molekuli – DNA – saladustest sai selgemaks, kui J. Watson ja Fr. Crick 1953.a selle keemilise struktuuri kirjeldasid. Tänapäeval räägitakse juba üsna igapäevaselt geneetilisest koodist, geenitehnoloogiast ning isiku molekulaarbioloogilisest tuvastamisest.
Veebiseminaril tuletame esmalt koos meelde DNA asukoha ja ehituse, et edasist paremini mõista. Geenitehnoloogia nippidest ja saavutustest kõnelemise jätame ehk teiseks korraks, nüüd keskendume isiku DNA järgi tuvastamise võimalustele.
Leiab see ju kasutust näiteks kriminalistikas kurjategija kindlakstegemisel, aga ka isaduse või katastroofiohvrite säilmete tuvastamisel.

Ülaltoodust johtub, et vastava eriharidusega (bioloogia, arstiteadus jms) inimestel võib seekord seminaril igav hakata – ootame osalema pigem kõiki teisi huvilisi.

Loodetavasti leiate võimaluse seminari käigus kodus ka lihtsa DNA-eraldamise katse teha. Selleks varuge: katseklaas (kitsas läbipaistev plasttops vms), klaas/tops umbes 18%-lise keedusoola lahusega (kange soolvesi), nõudepesuvahend (Fairy), hambatikk vms (segamiseks) ning külmiku külmkambris hoitud 60-70-kraadine piiritus (sobib ka kange viin). Nimetatud lahuseid kulub üsna vähe, ülejäänu võite pärast teisel otstarbel ära tarvitada.
Enne katset ei tohiks vähemalt pool tundi nätsu mäluda ega süüa.